
Radiotelefony są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach dla sprawnej i niezawodnej komunikacji w różnych okolicznościach. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości komunikacji telefonicznej (lub zastosowanie telefonu komórkowego jest zawodne), a użytkownicy muszą mieć dostęp do solidnego urządzenia, zapewniającego ciągłą i tanią formę porozumiewania się na dużym terenie.
Radiotelefony to urządzenia, które można określić jako uproszczoną wersję radiostacji nadawczo-odbiorczej. Pozwalają na sprawną komunikację głosową na niewielkich odległościach. Chociaż telefony komórkowe są znacznie powszechniejsze i wyposażone w większą ilość różnorodnych funkcjonalności, to jednak radiotelefony mają kluczową zaletę, której nie mają komórki - do pracy nie potrzebują infrastruktury sieciowej. Kontakt pomiędzy dwoma radiotelefonami jest bezpośredni. W bardzo wielu sytuacjach są więc o wiele skuteczniejsze niż nawet najnowocześniejsze smartfony.
Radiotelefony cyfrowe a analogowe - jakie są różnice?
Na początku należy wspomnieć o tym, że radiotelefony coraz częściej są wypierane z rynku przez radiotelefony cyfrowe. Różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami widoczne są przede wszystkim w sposobie strojenia. Analogowe radiotelefony stroi się poprzez zmianę pojemności kondensatora albo przy pomocy diod pojemnościowych, czyli tzw. warikap. Zmian dokonujemy poprzez manipulowanie gałką, która sprzężona jest za pośrednictwem potencjometru z diodą lub kondensatorem. W radiotelefonach cyfrowych nie używa się potencjometru, lecz układu syntezy częstotliwości. Układ ten mierzy częstotliwość generatora w głowicy radia i generuje odpowiednie częstotliwości poprzez zmianę napięcia stałego. Zapewnia również stałą kontrolę dokładności tej częstotliwości z zaprogramowaną.
Kluczową zaletą radiotelefonów analogowych jest bardzo prosty mechanizm strojenia. Dzięki temu urządzenie jest znacznie mniej awaryjne i gwarantuje niezawodność działania w różnych okolicznościach. Może pracować w różnych okolicznościach, oferując jednocześnie dość proste użytkowanie.